Stručna pomoć u prevazilaženju trauma uzrokovanih prirodnim nepogodama
Prirodne nepogode, poput poplava koje su zadesile Bosnu i Hercegovinu, ostavljaju duboke ožiljke na pojedincima i čitavoj zajednici.
Kako biste na vrijeme mislili i na vaše mentalno zdravlje i izliječili traume koje nastaju u ovakvim životnim situacijama, važno je što je prije moguće kontaktirati psihologa koji će vam pomoći na putu iscjeljenja.
Ako ne znate kome se obratiti za pomoć, možete početi s time da kontaktirate Crveni križ Federacije BiH koji je otvorio telefonsku liniju za psihosocijalnu podršku onih koji su pogođeni ovom prirodnom nepogodm. Pozivom na broj 0603025556 kontaktirat ćete njihovog dežurnog psihologa koji je tu da pruži podršku u prevazilaženju emotivnih teškoća.
Osim toga, Društvo psihologa u Federaciji Bosne i Hercegovine osnovalo je specijalizirane timove za pružanje psihosocijalne podrške građanima pogođenim nedavnim poplavama i klizištima. Ovi timovi će nuditi podršku kroz terenske intervencije, telefonsku i online pomoć te savjetovanje.
Na ovoj web stranici možete ispuniti kontakt formu kako biste dobili neophodnu pomoć. Nakon ispunjavanja formulara bit će vam osiguran kontakt sa stručnjakom iz oblasti mentalnog zdravlja, a možete im se javiti i direktno na broj: +387 60 30 54 991.
Ovakve prirodne nepogode ne utiču samo na fizičku infrastrukturu, već i na mentalno zdravlje ljudi. Nakon što sve prođe, postavlja se pitanje „Kako se nositi s traumama uzrokovanim velikim životnim katastrofama?“. Prije nego uspijete razgovarati sa stručnjacima, istražili smo što preporučuju svjetski stručnjaci te donosimo nekoliko konkretnih koraka koje možete napraviti za vaše mentalno zdravlje nakon preživljenih trauma poput ove.
Prepoznavanje i prihvatanje emocija
Prepoznavanje emocija koje proživljavamo nakon traumatičnih događaja ključno je za proces ozdravljenja. Ljudi često prolaze kroz širok spektar emocija, uključujući tugu, bijes, strah i zbunjenost.
„Istraživanja neuroznanosti pokazuju da je jedini način da promijenimo način na koji se osjećamo postati svjesni svog unutrašnjeg iskustva i naučiti se sprijateljiti s onim što se događa unutar nas.“ – Bessel A. van der Kolk, danski psihijatar.
Prihvatanje vlastitih osjećaja može biti prvi korak prema ozdravljenju. Umjesto da potiskujete tugu ili bijes, priznavanje tih emocija može pomoći u procesu emocionalnog oporavka.
Potražite podršku
Podrška prijatelja, obitelji ili stručnjaka može značajno olakšati teret traume. Razgovor o iskustvima i osjećajima može donijeti olakšanje i pomoći u procesuiranju onoga što se dogodilo.
„Ljubav je jedini način da shvatimo drugog čovjeka do najdubljeg središta njegove ličnosti. Nitko ne može postati potpuno svjestan same suštine drugog čovjeka osim ako ga voli.“ – Viktor Frankl, neurolog, psihijatar i utemeljitelj logoterapije.
Grupna terapija ili podrška zajednice može pružiti osjećaj pripadnosti i razumijevanja, što je posebno važno nakon traumatičnih događaja.
Aktivno učešće u zajednici
Učešće u aktivnostima unutar zajednice može pružiti osjećaj svrhe i pripadnosti. Volontiranje ili učešće u obnovi nakon katastrofe može pomoći u jačanju veza i ponovnom uspostavljanju identiteta zajednice.
“U svakoj zajednici postoji posao koji treba obaviti. U svakoj naciji postoje rane koje treba zacijeliti. U svakom srcu postoji moć da se to učini.” – Marianne Williamson, internacionalno priznata govornica i autorica.
Djelovanje u zajednici može biti izvor nade i motivacije, što je iznimno važno u teškim vremenima.
Izgradnja rutina
U vremenima nesigurnosti, uspostavljanje rutine može donijeti osjećaj stabilnosti i kontrole. To može uključivati svakodnevne aktivnosti poput vježbanja, kuhanja ili provođenja vremena s voljenima.Iako se možda čini teško pronaći motivaciju, male, svakodnevne aktivnosti mogu pomoći u vraćanju osjećaja normalnosti.
Praktikovanje mindfulnessa
Mindfulness ili svjesna prisutnost, može biti iznimno koristan alat u suočavanju s traumom. Tehnike poput meditacije, dubokog disanja i joge mogu pomoći u smanjenju anksioznosti i stresa.„Što smo svjesniji, to više možemo oblikovati kontekste u kojima se nalazimo. Kada kreiramo kontekst, veća je vjerovatnoća da ćemo biti autentični. Mindfulness nam omogućuje da stvari vidimo u novom svjetlu i vjerujemo u mogućnost promjene.“ – Ellen Langer, američka sveučilišna nastavnica.Redovina praksa mindfulnessa može donijeti smirenost i pomoći u ponovnom povezivanju s tijelom i emocijama.
Edukacija o traumi
Razumijevanje traume i njezinih učinaka može pomoći u procesu ozdravljenja. Informisanje o tome kako trauma utiče na tijelo i um može olakšati prihvatanje vlastitih reakcija.
„Prvi korak u iscjeljenju traume je njeno priznavanje. Dobra vijest je da se trauma može izliječiti.“ – Gabor Maté, kanadski ljekar i autor knjige „Kada tijelo kaže ne“.
Mnogi stručnjaci preporučuju čitanje literature o traumi i sudjelovanje u radionicama koje se bave ovom tematikom.
Suočavanje s traumama uzrokovanim prirodnim nepogodama nije lagan zadatak, ali uz prave strategije i podršku, moguće je pronaći put do ozdravljenja. Prepoznavanje emocija, potražnja za podrškom, uspostavljanje rutina, prakticiranje mindfulnessa, edukacija o traumi i aktivno sudjelovanje u zajednici mogu pomoći u procesu ozdravljenja. Važno je imati na umu da nismo sami i da postoji nada i mogućnost za oporavak.