Svjetski dan pčela: Pet stvari koje možete učiniti za njih
Danas obilježavamo Svjetski dan pčela (20. maj).
Cilj mu je skretanje pažnje na važnost pčela za funkcionisanje naših ekosistema. Današnji datum odabran je u spomen na rođenje Antona Janše, slovenskog pčelara koji se smatra ocem modernog pčelarstva.
Pčele su nam svima poznate kao insekti koji proizvode najslađu prirodnu namirnicu – med. Međutim, mnogi nisu svjesni da su medonosne pčele tek mali postotak od preko 20 hiljada poznatih vrsta pčela. Najveći postotak tih životinjica spada u kategoriju solitarnih pčela, koje se ne roje, nemaju maticu ni radilice, te sve rade same. One žive u malim gnijezdima koje pregrađuju blatom, zbog čega se često nazivaju i „pčele zidarice“. Zbog urbanizacije i primjene novih vrsta građevinskih materijala one gube svoja staništa te im broj jedinki opada širom svijeta.
Zašto je bitno zaštititi pčele?
Uprkos tome što ne proizvode med, solitarne pčele ključan su element u oprašivanju biljaka. Jedna ženka solitarne pčele dnevno može oprašiti jednaku količinu voćki kao i 120 jedinki radilica pčela medarica. Za oprašivanje jednog hektara voćnjaka potrebno je 500 solitarnih pčela, a medonosnih tri košnice medarica s ukupno 60 tisuća radilica. Upravo zbog svoje učinkovitosti je ključno da se što više ljudi aktivira u njihovoj zaštiti. O solitarnim pčelama zavisi cijeli ekosistemi gradova, ali i mnogobrojni usjevi koje konzumiramo.
Donosimo pet jednostavnih savjeta s kojima možete pomoći pčelicama u preživljavanju, ali im i uljepšati svakodnevnicu:
- Na balkon zasadite biljke koje pčelice vole – lavanda, ružmarin, menta i peršun su biljke koje pčele vole posjećivati zbog hrane. Njihovom sadnjom osim što ih hranite, dobijate i izvrsne začine s kojima možete obogatiti svoja jela.
- Napravite hotel za pčele – broj solitarnih pčela je u padu zbog ljudskog uticaja, zbog čega im je potrebna naša pomoć. Vodite računa da pčelice moraju piti, pa im blizu hotela postavite i posudicu s vodom.
- Podržite lokalne pčelare – pčelari su ključan faktor u održavanju broja jedinki i kvaliteta njihovog života. Zbog toga umjesto kupovine meda velikog proizvođača, obratite se lokalnom OPG-u koji brine o održavanju njihovih ekosistema.
- Pazite na svoje lične emisije štetnih gasova – zagađenje zraka smanjuje stopu oprašivanja za čak 31 posto. Ako bi svaki pojedinac vodio računa da svojim aktivnostima stvara što manje emisije, pomogli bi pčelama da što učinkovitije rade ono u čemu su najbolje – oprašuju. Izračunajte svoj otisak na UN kalkulatoru i saznajte kako možete smanjiti svoje emisije.
- Širite pozitivne poruke – podijelite informacije o važnosti solitarnih pčela s prijateljima, porodicom i poznanicima, kao i o koracima koje mogu preduzeti kako bi podržali njihov opstanak. Potaknite druge da stvaraju održavaju njihova staništa i budu svjesni svojeg uticaja na pčelinje zajednice.
Izvor: Jurnal.hr