Priča o orijentalnom plesu: Vanja Kovačević Internacionalno takmičenje dovodi u Banjaluku
Banjalučanka Vanja Kovačević orijentalnim se plesom, u narodu poznat kao trbušni ples, bavi još od 2009. godine. Trenutno živi u Kopru, ali i dalje za svoju plesnu školu drži online časove, a trudi se svaki mjesec doći na neki od treninga. Naša sagovornica učinila je mnogo za razvoj plesa u Banjaluci, a jedan od sjajnih događaja najavila je u ovom intervjuu.
Kako kaže ljubav prema ovoj vrsti plesa je jednostavno sama došla.
“Kad sam bila mala djevojčica uvijek sam bila ‘vrckava’, trenirala sam razne sportove, ali se nisam nigdje zadržala dugo. Onda je odjednom došla u naš grad i ova vrsta umjetnosti. U tom periodu smo većinom svi gledali seriju “O Clone” gdje se pojavljuje djevojka Jade koja pleše orijentalni ples. Htjela sam da se oprobam u toj vrsti umjetnosti i veoma brzo sam se zaljubila u nju, ali u modernu formu prvo, a nedugo zatim odmah i u klasični stil, priča nam sagovornica.
Okićena medaljama
Od 2013. Do 2022. godine osvojila je mnogo nagrada na domaćim i Internacionalnim takmičenjima u svim kategorijama (solo, duo, trio, group). Svake godine naša sagovornica se prijavljivala na mnoga takmičenja i radionice, gdje se usavrsavala, te 2022. je konačno postala i sudija na takmičenjima.
Školu plesa Vanja ima od 2014. godine, ali je tada samo vodila Zumbu i orijentalni ples u Trnu, rekreativno. Već od 2017. zajedno sa prijateljicom Ines Beslać nastavlja sa radom u školi i od tada računa pravi nastanak “Mafdet” plesne škole u Banjaluci, koja postoji i dan danas.
Internacionalno takmičenje u Banjaluci
“Ove godine po prvi put u našoj organizaciji imamo Internacionalno takmičenje u orijentalnom plesu i mnogo smo uzbuđeni zbog toga. Naša šesta po redu “Orijentalna Hafla” će se održati 11/12/13 oktobra u Domu omladine. Predstava za publiku biće u subotu 12.oktobra s početkom u 20 časova u Domu omladine, a ulaz je 6 KM. Takmičenje će biti veče prije, u petak s početkom u 19 časova, ulaz će biti 3 KM, takođe u Domu omladine. Imamo pet razlicitih instruktora, pet radionica raznih plesnih stilova i ove godine dosta novih plesača koji će nas posjetiti, tako da se mnogo radujemo”, kazala je sagovornica.
Iako nije prisutna u Banjaluci kao nekada, kaže da su se ove godine godine dobro pokazali online časovi.
“Uspjeli smo sve uvježbati tako da ovaj vid treniranja je jako produktivan”, kaže Vanja.
U Banjaluci teško živjeti od umjetnosti
Naša sagovornica u Banjaluci je živjela od plesa i, kako kaže, to je jedan težak proces.
“Prvo ide to da si tu učenik i mnogo moraš da uložiš u sebe da bi postao instruktor. Otvaranje škole, kostimi, radionice, putovanja… sve su to velike investicije. Mogu reći da sve što sam zaradila, opet sam uložila i jako je teško s tim izaći na kraj u našem gradu jer je životni standard visok. Nije lako, ali se može. Vremenom, naravno, to postane sve bolje, zovu te svugdje da plešeš, držiš časove, pa se i zaradi, ali moraš non stop da budeš aktivan. Moram reći, iskreno, da je to skup sport pogotovo kada nemaš sponzore”, priča nam Vanja.
Naša sagovornica napravila je pravu senzaciju u Banjaluci kada je u svoj program uvela “privatne nastupe orjentalnog plesa”, pa su je zvali sa raznih strana da bude dio proslava i iznenađenja. Priča kako je najviše novca ipak zarađivala od časova zumbe i ona joj je služila kao “plata”, a ples je bio kao hobi u koji je dosta morala da uloži.
“Jedino je bilo dobro kad su se nastupi iznenađenja redali, pa se tada i od plesa znalo zaraditi”, kaže Vanja.
Dobrobiti zumbe
Pored orijentalnog plesa, zumba igra veliku ulogu u Vanjinoj karijeri, a ovim povodom objasnila nam je sve njene dobrobiti.
“Zumbom sam se počela baviti sasvim slučajno 2014. godine jer mi je trebalo nešto da malo kondiciju popravim. Probala, svidjelo mi se i ubrzo sam na časovima mijenjala svoju instruktorku, a odmah i nakon toga dobila ponudu da je sama vodim i tad sam odlučila osnovati Mafdet Studio. Zumba je zaista dobra, prvo za raspoloženje jer sama muzika te tjera da skakuces i plešes. Dobra je zato što se cijelo tijelo pokreće, a nije standardni klasični fitnes koji većinom svima nakon nekog vremena dosadi. Laka je za pamćenje jer koreografije imaju svega nekoliko pokreta koji se ponavljaju tokom cijele pjesme, pa tako i neko ko nema dara za ples uspije da sve isprati”, kazala je naša sagovornica.