21.11.2024
Zdravlje

Kako pravilno održavati oralnu higijenu

Šta je oralna higijena?

Skup radnji koje su ključne za održavanje zdravih, čistih zuba i okolnih mekih tkiva.
Pravilnim održavanjem oralne higijene sprečavamo nastajanje raznih komplikacija kao što su karijes i oboljenja desni.

Pribor i pravilna tehnika pranja zuba su najvažniji za mehaničko uklanjanje zaostale hrane i nečistoće sa zuba.

Pribor čine: četkica za zube, pasta za zube, interdentalna četkica, konac za zube.

Četkica za zube bi trebala imati mekana, ravna, gusta vlakna da njenom upotrebom ne bi došlo do povrede i oštećenja tkiva. Četkice sa dodacima kao što je guma ili nejednaka vlakna nisu dobre za upotrebu.

Zubnih pasta imamo veliki broj. Određeni sastojci nam pomažu da zubi ostanu zdravi. Neki od njih su:
Fluoridi – zaduženi za remineralizaciju zubnog tkiva. Štiti od nastanaka karijesa. Količina fluorida u pasti se označava mjernom jedinicom ppm (parts per milion) što kod paste za odrasle iznosi 1450 ppm, paste za djecu od 500 ppm – 1000 ppm.

Ksilitol – šećer, dobri šećer štetan za bakterije u ustima, jer ne mogu da ga iskoriste pa je samim tim efikasan u prevenciji karijesa.

Hidroksiapatit – štiti od nastajanja karijesa i jača zube.

Potassium Nitrate – kalijev nitrat, smanjuje osjetljivost zuba.

Kod male djece upotreba paste za zube se preporučuje kad nauče ispljunuti. Količina paste u početku bi trebala biti veličine zrna riže, a kasnije veličine zrna graška.

Interdentalne četkice i konac za zube nam služe za čišćenje međuzubnog (bočnog) prostora. Dobrom kontrolom i laganim provlačenjem sprečavamo povrede, u suprotnom, imaćemo više štete nego koristi.

Kao što čistimo zube trebamo očistiti jezik.

Pravilna tehnika pranja zuba

Postavite četkicu pod uglom od 45 stepeni prema desnima tako da dio četkice prekriva desni, a dio krunicu zuba. Lagano i bez pritiska pravite male kružne pokrete prelazeći sve dostupne zubne površine svih zuba.

Zube treba prati dva puta dnevno – ujutru (prije bilo kakvog unosa hrane ili pića) i naveče prije spavanja (poslije posljednjeg jela i pića). Bilo bi poželjno prati zube poslije svakog jela.

Kod malih beba oralna higijena počinje prije nicanja prvog zuba. Gazom natopljenom toplom vodom čiste se dostupne površine u ustima.

Zdrav zub je netaknut zub, popravljen zub nije zdrav zub.

Čuvajte zube!